Autor:
Piotr Socha

Piotr Socha illustratsioonide näitus Tartu Ülikooli botaanikaaias juuni lõpuni

Tartu Ülikooli botaanikaaias on avatud Piotr Socha illustratsioonide näitus raamatust „Mesilased” juuni lõpuni. Näitust „Lennake mesipuu poole“ esitlevad Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas, koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak ning Eesti Mesinike Liiduga.

Eesti 100. sünnipäevale ja Poola 100. taasiseseisvumispäevale pühendatud näitus keskendub ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele, mille autoriks on Piotr Socha. Raamat „Mesilased” äratab tähelepanu juba esimesest silmapilgust. Veelgi erilisemaks ja huvitavamaks muutub asi, kui süveneda sisusse. Andudes oma isiklikule mesinduskirele, näitavad illustraator Piotr Socha ja teksti autor Wojciech Grajkowski suurejooneliselt ja detailirohkelt nende putukate maailma: alustades mesilaste erinevatest eluetappidest tarus, liiguvad autorid läbi ajaloo, kirjeldades mesilaste ja inimeste koostööd eri aegadel – koopainimestest tänapäeva mesinikeni – ja lõpetavad põnevate teaduslike tõikadega mesilindudest.

Tänu sellele saab lugeda ja vaadata, kuidas valmib meekärg, mida ühist on mesilastel ja… dinosaurustel, milline on mesilase kandevõime ja miks Sichuani provintsis Hiinas tegelevad viljapuude tolmeldamisega putukate asemel pintsliga varustatud inimesed. Teada saab sedagi, millist teavet edastavad mesilased üksteisele oma tantsudega ning milliste hoonete katuselt võib leida linnamesilaid. Kõike seda ehivad suured kaunid pildid.

Kui raamatu autorid Piotr Socha ja Wojciech Grajkowski teadnuks varem Juhan Liivi isamaalist luuletust mesipuust, mille poole igast ilmakaarest lendavad mesilased, oleksid nad ehk sellest inspireeritud pildi ka raamatusse lisanud ja meie – nende jälgedes – ka näitusele.

Graafiline disainer Piotr Socha on Poolas tuntud kui raamatu- ja ajakirjaillustraator. Eestis teatakse teda seni kui lauamängu „Super Farmer” visuaalse külje loojat ning alates veebruarist 2017 ka raamatu „Mesilased” autorit. Ta õppis Varssavi Kaunite Kunstide Akadeemia graafikaosakonnas prof. Janusz Stanny raamatuillustratsiooni klassis. Illustraatorina on ta teinud kaastööd Poola olulisematele ajalehtedele ja ajakirjadele, samuti välismaistele väljaannetele.

Näitust on võimalik vaadata 30. juunini 2020 TÜ botaanikaaia õppeklassis. Näitus on avatud iga päev kell 10-17. Näituse külastamine on botaanikaaia piletiga.

Joonistus

Kunsti ja teaduse kohtumispaik: avatud on Andrei Miljutini loomajoonistuste näitus

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Novembrikuu loodusluuleõhtul esineb luuletaja ja kriitik Joosep Vesselov

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Botaanikaaias saab näha osavnokkade loomingut ja loodusmuuseumis toimub huvipäev