Andmebaasid

Bioloogilised teadmised moodustuvad peamiselt kolmest erinevast informatsiooni – molekuli, organismi ja ökoloogia tasemest. Bioinformaatika on väljaarenenud valdkond, mis tegeleb molekulaarandmete korrastatud süsteemi loomise ja analüüsiga. Elurikkuse informaatika on kiiresti arenev uus valdkond, mis arendab informatsiooni korrastatud süsteeme organismi tasemel. Kui bioinformaatika uurib reeglina üksikuid mudelorganisme äärmise põhjalikkusega, siis elurikkuse informaatika arendab informatsiooni süsteeme, mis katavad kõik elupuu harud.

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed arendab elurikkuse relatsioonilist infosüsteemi PlutoF, mis põhineb eluslooduse süstemaatikal (nn taksonipuu) ning võimaldab kuvada, seostada ning analüüsida andmebaasis oleva bioloogilise materjali mitmesuguseid omadusi (ingl traits) ja kirjeldusi alates vaatlustest kuni DNA-proovideni. Infosüsteemi osad ehk moodulid pakuvad tipptasemel teadustööks vajalikke, aga ka ametnikele, harrastusteadlastele ja üldsusele kasulikke analüüsi ning andmehalduse funktsionaalsusi.

Sarkar IN. 2007. Biodiversity informatics: organizing and linking information across the spectrum of life. Briefings in Bioinformatics. 8 (5): 347-357.

Page R. 2008. Biodiversity informatics: the challenge of linking data and the role of shared identifiers. Briefings in Bioinformatics.

   

Index Seminum

Index Seminum on ladinakeelse nimetusega „seemneindeks“ ehk taimmaterjali vahetuse kataloog, mida botaanikaaiad üle maailma iga aasta välja annavad. Index Seminum on mõeldud selleks, et lihtsustada seemnete vahetust teadusasutuste ja teiste botaanikaaedade vahel. Seemnevahetusega saavad botaanikaaiad üle maailma oma kogusid täiendada ja suurendada nende mitmekesisust, samuti saab seemneid kasutada näitamiseks, hariduseks, teadustööks või ex situ säilitamiseks. Tavakodanikud ja kasumit taotlevad ettevõtted kataloogist seemneid tellida ei saa. Lisateave: botaed@ut.ee

Sirvi kataloogi

Andmebaas „Otsi taime“

Eestikeelsete taimenimede andmebaas

Geneetilised ressursid

Botaanikaaia veebikaart

  

samblik

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi seente- ja samblikekogust leiti kaks Leedus seni avastamata liiki

Turbasamblad raamat

Ilmunud on raamatu „Eesti turbasamblad“ teine täiendatud trükk

Viktoriinid lastele - Linnuviktoriin - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Algas registreerumine üle-eestilisele õpilaste linnuviktoriinile