Loodusmuuseumi ajalugu
Juba rohkem kui 220 aastat uurib ja tutvustab Tartu Ülikooli Loodusmuuseum maailma eri paigust pärit elus- ja eluta loodust. Ülikooli teadustegevuse käigus on muuseumi kogudesse talletatud 1,3 miljonit eksemplari, millest püsinäitusel “Maa. Elu. Lugu” on eksponeeritud ligi 8000.
1802. aasta 6. aprillil (26. märtsil vkj) rajatud muuseum, mida siis nimetati looduslookabinetiks, on Eesti vanim. Sel päeval saabus esimene looduslooline kollektsioon – Vene suurvürst Konstantin Pavlovitši kingitus. Muuseumi geoloogiliste, zooloogiliste ja botaaniliste kogude rajajaks oli esimene loodusloo professor Gottfried Albrecht Germann (1773-1809), kes õppe- ja teadustöö kõrval juhtis ka looduslookabinetti ja botaanikaaeda. Esialgu vaid õppetööks mõeldud kogud avati laiemale publikule 1804. aastal. Kabinetti sai külastada kahel päeval nädalas: kolmapäeval ja laupäeval 2 tundi. 1809. aastal sai mitmel üüripinnal paiknenud muuseum omale püsiva kodu ülikooli peahoones ning kogud paigutati aula kõrvale teisele korrusele. Herbaariumid viidi aga botaanikaaia kasvuhoone auditooriumi. Loodusteaduste kiire areng vajas peagi kitsama suunitlusega ekspositsioone ning 1820. aastal moodustati looduslookabineti geoloogilistest kogudest geoloogia- ja mineraloogiamuuseum, mida juhtis mineraloogiaprofessor O. M. L. von Engelhardt. 1822. aastal rajati kabineti zooloogiliste kogude põhjal zooloogiamuuseum, mille direktoriks sai võrdleva anatoomia professor J. F. Eschscholtz. Botaanikamuuseum tegutses aastatel 1872–1947 ning see paiknes botaanikaaeda ehitatud õppehoonetes.
Geoloogiamuuseum ja zooloogiamuuseum olid eraldi muuseumid kuni 2005. aastani, mil nendest moodustati Tartu Ülikooli loodusmuuseum. Loodusmuuseumile anti üle ka ülikooli instituutide botaanilised ja mükoloogilised kogud. 2014. aastal liideti loodusmuuseumiga botaanikaaed ning loodi uus asutus Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Muuseum ja botaanikaaed on tihedalt seotud ülikooli loodusteaduste instituutidega ning me anname oma panuse ülikooli teadustegevusse. Selle tulemusena on muuseumikogusse lisandunud uusi teaduskollektsioone nagu mikrobioloogilised kogud ja DNA ja keskkonnaproovide kogud.
19. sajandil oli Tartu Ülikoolist saanud üks Vene Impeeriumi tähtsamaid loodusteaduste keskusi kuid järjest kasvavad kollektsioonid vaevlesid pea sajandi ruumipuuduses. Alles 20. sajandil avanes võimalus uue ja mahuka loodusteaduste ja muuseumihoone ehitamiseks Vanemuise tänaval, kus muuseum paikneb tänaseni. 1915. aastal valminud maja on esimene spetsiaalselt muuseumile ehitatud hoone Eestis, mille avarates saalides sai esmakordselt näidata eluslooduse süstemaatikat kajastavat ekspositsiooni. Praegusel püsinäitusel “Maa. Elu. Lugu” on eksponaate kõikidest loodusmuuseumi kogudest: geoloogiast, zooloogiast, botaanikast ja mükoloogiast. See avati 2016. aastal endise zooloogiamuuseumi renoveeritud saalides, kuhu ehitati ka rõdukorrus. Ülikooli loodusmuuseum on Eestis ainulaadne tänu muuseumi teaduskogude globaalsele haardele.. Sajandite jooksul muuseumisse talletatud varamu on avatud kogu maailma teadlastele.