Autor:
Toivo Ylinampa

DOORSi muuseumide digitaalse inkubatsiooni programm

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed osaleb DOORSi muuseumide digitaalse inkubatsiooni programmis, mille tulemusena rakendatakse 3D skaneerimine harrastusteaduse ja loodushariduse teenistusse.

2022. aasta kevadel kandideeris Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed DOORSi muuseumide digitaalse inkubatsiooni programmi 3D skaneerimise projektiideega. Programmi pääses ja võtab osa 40 Euroopa muuseumi, mille hulgas ka Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Programmi jooksul toimuvad arenguseminarid, kus kohtutakse virtuaalselt erinevate digiteenuste osutajatega. Lisaks praktiliste ja teoreetiliste teadmiste saamisele on programmis omaette väärtuseks suhtlemisvõimalus teiste Euroopa muuseumidega – võimalus heita pilk nende igapäevaellu ja väljakutsetesse. Kuulatakse teiste muuseumide kogemusi tehnoloogia kasutamisest nii sisuloomel, jagamisel kui ka sihtrühmadeni jõudmisel. Üheks oluliseks märksõnaks selles protsessis on Sophie Frosti tutvustatud „digital courage“ – digijulgus.

2023. aasta sügisel valiti loodusmuuseumi ja botaanikaaia projekt 20 edasijõudnu sekka, mis andis võimaluse teostada oma ideed. Projekti käigus arendab Tartu Ülikooli doktorant Toivo Ylinampa uudse mikroskoopiliste objektide 3D skaneerimise roboti, millega skaneerib Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zooloogilistest kogudest erinevaid objekte ja putukakollektsiooni eksemplare. Projekti tulemusena luuakse avalik 3D uurimise rakendus Threedoscope.

Projekti juhib Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse eestvedaja ja peaekspert Veljo Runnel.

Tartu Ülikooli loodusmuusem ja botaanikaaed osaleb DOORS muuseumide digitaalse inkubatsiooni võrgustikus. DOORS projekti toetab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020“ grandilepingu nr 101036071 alusel.

 

Image
logo
Image
logo

 

   

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!