Autor:
Silvia Luik

Linnuviktoriinil särasid noored lindude tundjad

Üle-eestiline linnuviktoriin toimus 5. aprillil, kus selgitati välja parimad linnutundjad. Linnuviktoriinil edestas kõiki teisi osalejaid Pärnu tiim „Vesipapp“, kes vastasid 96% küsimustest õigesti.

Üle paari aasta toimus viktoriin taas kohapeal Tartu Ülikooli loodusmuuseumis. Kolmeteistkümnendat korda toimuval linnuviktoriinil osales 22 tiimi, kes tulid Tartusse võistlema üle Eesti. Viktoriinist said osa võtta õpilased kahes vanuserühmas 6.‒9. klass ja 10.–12. klass kahe- kuni kolmeliikmelistes võistkondades.

Viktoriinil tuli vastata küsimustele Eesti lindude kohta ja tunda liike välimuse, laulu ja häälitsuste järgi. Küsimuste raskusaste varieerus lihtsast väga keerukani. Näiteks küsimusele, nimeta Eestis pesitsevad linnud, kelle nimes on „põõsa“, teadsid vastust vähesed võistkonnad.

„Selle aasta linnuviktoriin oli ootuspäraselt populaarne ja võistlejad olid väga tublid,“ kiitis linnuviktoriini peakorraldaja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia loodushariduse koordinaator Külli Kalamees-Pani. „Huvitavad olid linnuhäälte ja linnufotode küsimused – ära tuli tunda aastalindude hääli ja määrata nii veelindude kui ka metsalindude välimust. Lennupildist tuli näiteks määrata meriskit ja ristparti. Põnevat mõtlemist pakkus lindudele toidusedeli valimine.“ Samuti osutusid raskeks küsimused, kus tuli määrata pesasid. „Tuli ära tunda hallhaigru pesitsuskoloonia või laugu pesa,“ sõnas Külli Kalamees-Pani. „Pildi järgi olid üheks keerulisemateks hallrästa ja sõtka äratundmine.“

Image
Võitjate meeskond

Edukaimaks tiimiks osutus Pärnu Kuninga Tänava Põhikooli tiim „Vesipapp“, kes teenis maksimaalsest 70 punktist 67 ehk nad vastasid 96% küsimustest õigesti. Lisaks edestasid nad noorema vanuserühma võistkonnana oma kõrge skooriga ka vanema vanuserühma tiime. Noorte, 6.–9. klassi vanuserühmas pälvisid teise koha 52 punktiga tiim „Tiivulised“ Gustav Adolfi Gümnaasiumist ning kolmanda koha saavutasid 50 punktiga tiim „Hüüp“ Tallinna Kivimäe Põhikoolist ja Püha Johannese Koolist.

Gümnaasiumi vanuserühma võitjaks osutus 52 punktiga Gustav Adolfi Gümnaasiumi võistkond „Melika“. Teine ja kolmas koht selgitati välja duelli käigus, kus toimus pinev heitlus ja tuli ära tunda lindude hääli. Kolmanda koha pälvis 49 punktiga Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi tiim „Vöölane“ ja teise koha sai 49 punktiga samast koolist tiim „Harakad“.

Võitjaid pärjasid loodushariduse koordinaator Külli Kalamees-Pani ja ornitoloog Margus Ots auhindadega, mille panid välja Eesti Ornitoloogiaühing, ajakiri Eesti Loodus ja Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Karud teatris

Ootame noori osalema linnalaagris „Karupoja suveseiklus“!

Inimene uurib luubiga puukoort

Eesti koolid alustavad esimest loodusvaatluste minimaratoni

Tarantel

Koolivaheaja looduspäev „Putukad ja ämblikud“