Autor:
Silvia Luik

Näitus „Muuseumi majad“ on avatud Oecologicumis

Eesti vanima muuseumi, 220-aastase Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitus „Muuseumi majad“ on avatud Oecologicumis.

Juba üle kahe sajandi on Tartu Ülikooli loodusmuuseum tutvustanud maailma eri paigust pärit looduse rikkusi, mis on kogudesse talletatud ülikooli teadustegevuse käigus. 1802. aastal loodi ülikoolis loodusteaduste professuur koos sinna juurde kuuluva loodusloo kabinetiga, mida loetakse loodusmuuseumi eelkäijaks. Sama aasta 6. aprillil saabus esimene kollektsioon – Aleksander I venna, Vene suurvürst Konstantin Pavlovitši kingitud mineraalid, korallid ja muud loodusobjektid. Tänaseks on loodusmuuseumi kogud kasvanud 1,3 miljonini.

Näitusel „Muuseumi majad 1802–2022“ saab vanadelt fotodelt näha ülikooli loodusmuuseumi kollektsioonide erinevaid asukohti Tartu linnas läbi 220-aastase ajaloo ning loodusteaduste palee elluviimata ehitusideid ja praeguse hoone projekte. 1915. aastal valminud loodusmuuseumi hoone Vanemuise tänaval oli esimene, spetsiaalselt muuseumi jaoks ehitatud hoone Eestis. Rikkaliku pildimaterjaliga posternäitusel on ka näitusesaalide ja ekspositsioonide vaateid alates 19. sajandi lõpust kuni 2016. aastal avatud püsinäituseni „Maa. Elu. Lugu“.

Näitus „Muuseumi majad“ on pühendatud Tartu Ülikooli loodusmuuseumi 220. aastapäevale, mida tähistati 6. aprillil 2022. Näituse kuraator on Inge Kukk, kujundaja Riina Eerik, näituse valmimist toetas Kultuuriministeerium.

Näitust saab tasuta külastada 8. märtsist kuni 3. aprillini Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi Oecologicumi fuajees õppehoone lahtiolekuaegadel.

orhidee222

Orhideenäituse loodusõhtu „Orhideede sigimiskombestikust – purjus herilased, parfüümimeistrid ja kaunis petukaup“

orhidee222

Orhideenäituse loodusõhtu „Orhideede sigimiskombestikust – purjus herilased, parfüümimeistrid ja kaunis petukaup“

Lisanna Kuningas

Tartu Ülikooli botaanikaaias esineb laulja Lisanna Kuningas