Autor:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Näitus „Kaugelt põhjast Vahemere äärde: Karl Ernst von Baer Itaalias 1845-1846“

Näitus „Kaugelt põhjast Vahemere äärde: Karl Ernst von Baer Itaalias 1845-1846” tutvustab unikaalset Baeri Vahemere ekspeditsiooni ja selle käigus avastatud uusi mereelustiku liike. Ekspeditsioon sai teoks tänu Vene suurvürstinna Jelena Pavlovna kutsele.

Baeri ekspeditsioon oli oma aja kontekstis väga unikaalne, kuna Vahemere veealust elustikku ja näiteks merisiilikute embrüonaalset arengut oli vähe uuritud.

Baeri Vahemere ekspeditsioonid on teadusajaloo seisukohast äärmiselt olulised – neid võib nimetada esimeseks süsteemseks katseks uurida selle mere veealust elustikku.

Tartu Ülikooli teadusajaloolane Erki Tammiksaar

Baeriga oli Vahemerel kaasas Tartu Ülikooli joonistuskooli kasvandik Peterburi Teaduste Akadeemia looduslooliste objektide ülesjoonistaja Georg Wilhelm Pape. Pape pidi Baeri kogutud liigid üles visandama ja tegi seda nii meisterlikult, et tema joonistused võimaldasid spetsialistidel määrata kujutatud liikide tänased nimed. Näitusel saabki näha reproduktsioone ekspeditsioonil tehtud liikide joonistustest.

Näitus valmis 2015. aastal Itaalias ning seda eksponeeriti Trieste ja Genova loodusmuuseumides. Näituse tekstid on inglise ja itaalia keeles, millele on Eesti väljapaneku jaoks lisatud eestikeelne sissejuhatus. Näituse Eestisse toomise ja väljapaneku korraldas Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Näitus on eksponeeritud 13. jaanuar 2017 – 30. juuni 2017 Tartu Ülikooli Vanemuise tn 46 õppehoone vasaku tiiva galeriis. Külastusaeg E–R 10–18, külastamine tasuta.

Erki Tammiksaar – Tartu Ülikool, Eesti maaülikooli teadusloo uurimise keskus
Margherita Raineri – Genova Ülikool

Riccardo Brunetti – teaduslik ekspert

Juliet Ospovat – kujundaja

  

Image
Näituse visuaal