Autor:
Andero Kalju

Töötajad Olesja Escuer ja Inge Kukk pälvisid Tartu Ülikooli teenetemärgid

Reedel, 27. oktoobril selgusid Tartu Ülikooli teenetemärkide kavalerid. Loodusmuuseumi ja botaanikaaia töötajatest pälvisid ülikooli aumärgi Olesja Escuer ja teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ Inge Kukk.

Aednik Olesja Escuer on Tartu Ülikooli botaanikaaias, kuhu ta asus juba oma õpingute alguses, töötanud üle 20 aasta. Ta on loonud mitmeid taimekollektsioone ja neid dokumenteerinud, mille tulemusel on botaanikaaias vastavate taimegruppide esinduslikud kollektsioonid ja informatiivsed andmebaasid. Ta on kandnud olulist rolli riiklikus programmis „Põllumajanduskultuuride geneetilise ressursi kogumine, säilitamine ja kasutamine“ osalemise eest ja vastutanud dekoratiiv- ja ilutaimede, maitse- ja ravimtaimede ning kultuurtaimede metsikute sugulasliikide alajaotuste eest. „Programmi raames kogusime ja säilitame üle 450 Eestis aretatud ilutaimede sordi,“ rääkis aumärgi saaja Olesja Escuer.

„Olles oma töös äärmiselt korrektne ja omades laialdasi teadmisi aianduses, on Olesja väga heaks kolleegiks oma töökaaslastele ja heaks eeskujuks aianduseriala õppuritele,“ sõnas botaanikaaia juhataja Jüri Sild, kes tegi ka ettepaneku ülikooli aumärgiga Escueri tunnustada. „Tööaastate jooksul on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed saanud minu jaoks teiseks koduks, kus aastate jooksul olen omandanud väärtuslike töökogemusi ja leidnud häid sõpru,“ lisas Escuer.

Kunstiajaloolane ja peaspetsialist Inge Kukk töötab Tartu Ülikoolis pärast ülikooli lõpetamist 1978. aastast. „Ülikool on mulle olnud esimene ja ainuke tööandja, kuigi olen ülikooli sees töötanud kolmes asutuses. Lõpetanud ajaloo ja kunstiajaloo, sain kohe erialase töö alustasin raamatukogus tegeledes ülikooli vanagraafika koguga. Sealt algas mu armastus 16.18. sajandi graafikakunsti vastu,“ rääkis Kukk. Aastatel 1999–2013 töötas ta ülikooli kunstimuuseumi direktorina. Sel ajal valmis kunstimuuseumi uus püsiekspositsioon, rida näitusi ja publikatsioone. „Ette on tulnud ka keerulistes olukordades toimetamist, kuhu kuulub näiteks Tartu Ülikooli kunstivara ülesotsimine kohapeal Voroneži kunstimuuseumis.“

Alates 2014. aastast töötab Kukk ülikooli loodusmuuseumis ja botaanikaaias, kus on andnud oma panuse mitmete näituste koostamisse, sealjuures aidanud kaasa püsiekspositsiooni valmimisele, ja publitseerinud trükise „Botaanikaaed ja botaanilised kogud“. „Loodusmuuseumis ja botaanikaaias olen graafikakunstihuvi kandnud üle näitustesse aiaplaanidest ja arhitektuurijoonistest,“ rääkis Kukk, kes kureeris ka loodusmuuseumi ja botaanikaaia 220. aastapäeva näitusi. „Ma võin olla õnnelik, et minu senised töökohad ülikoolis on pakkunud mulle palju loomingulist vabadust ja võimalust end arendada – samuti huvitavaid kohtumisi ja toredaid kolleege.“

Rektor Toomas Asser tunnustas ülikooli liikmeid väljapaistva töö eest Tartu Ülikooli medali, aumärgi ja teenetemärgiga „100 semestrit Tartu Ülikoolis“. Tartu Ülikooli senat autasustas Riigikogu liiget ja professorit Margit Sutropit Johan Skytte medaliga ning tehnoloogiauuringute professorit Kristjan Vassilit ja bioinformaatika professorit, Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikut Jaak Vilo Tartu Ülikooli suure medaliga. Rektor annab ülikooli teenetemärgid pidulikult üle 24. novembril kell 16 Tartu Ülikooli aulas. Teiste Tartu Ülikooli teenetemärkide kavaleridega saab tutvuda ülikooli välisveebis.

Germanni märk

Gottfried Albrecht Germanni märgi pälvis akadeemik Dimitri Kaljo

Talvine loodus

Lahtiolekuajad iseseisvuspäeva pühade ajal

Loodusmuuseumi töötajad

Tule tööle! Otsime turundus- ja kommunikatsioonispetsialisti