Sel suvel on Tallinnas Tammsaare pargis võimalik tutvuda kunstnik Heikki Leisi humoorikate fotolavastustega, mis annavad edasi Tartu Ülikooli lugu. Muhedad tekstid on loonud kirjanik Mart Kivastik.
Kümnest fotoetüüdist koosneva näituse keskmes on Tartu Ülikooli 18.–20. sajandi lood ning teadlased, keda kehastavad ülikooli professorid ja teised kultuuritegelased. Kuna Tartu Ülikool ja tudengielu käivad käsikäes, kajastab näitus ka üliõpilaste eluolu ja sekeldusi: kartserikaristusi, õppimist ning seltsielu.
Tähelepanelik vaataja võib märgata, et Tartu Ülikooli kunstimuuseumi kipskujude eest hoolitseb fotolavastuses teadusprorektor professor Mari Moora ning Tartu Ülikooli raamatukogu esimest direktorit ja kunstimuuseumi rajajat Karl Morgensterni kehastab semiootikaprofessor Mihhail Lotman. Loodusmuuseumi loomatopiste vahel seikleb fotoetüüdis evolutsioonilise genoomika professor Mait Metspalu, ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho kehastab aga Friedrich Struvet ja mõõdab tähetornis tähtede kaugust maast. Evolutsioonilise ökoloogia professor Kristjan Zobel, kes on fotolavastuses botaanikaaia rajaja Gottfried Germann, uurib troopikamajas tillandsiat.
Teadusprorektori roll ülikoolis on teenida siin töötavaid teadlasi. Mul on olnud edukas teaduskarjäär, aga nagu näha, olen hetkel teenija ametis
Näituse eesmärk on tutvustada Põhja-Eesti inimestele ja väliskülalistele Tartu Ülikooli külastuskeskusi ning kutsuda neid kultuuripealinna Tartusse. „Võtsime vastu väljakutse luua välinäitus, mille narratiiv hüppab ajajoonel edasi-tagasi ning keskendub eelkõige muhedatele seikadele. Näitus seob mineviku suurkujud tänapäevaga ja endiste üliõpilaste lood praeguste omadega. Fotolavastuste kaudu näitame, millised muutused on teaduses, soorollides ja argielus toimunud,“ kirjeldas näituse valmimist projektijuht, Tartu Ülikooli muuseumi kommunikatsioonispetsialist Ilona Piirimägi.
Näitus on Tallinnas Tammsaare pargis avatud 12. juulist 19. augustini.