29. aprillist 2. novembrini Tartu Ülikooli loodusmuuseumis avatud näitusel räägitakse inimeste igapäevaelu mõjutavatest kliimamuutustest ning nende ulatuslikest tajärgedest meie keskkonnas ja ühiskonnas.
Näitus räägib kliimamuutuste mõjust inimeste igapäevaelule ja meie keskkonnale ning näitab, millised looduslikud protsessid ja inimtegevus on pannud kliima muutuma. „Kliimat kujundavad keerukad protsessid ning keerulised on ka kliimamuutuse tagajärjede ahelad,“ ütles näituse kuraator, Tallinna Ülikooli teaduskommunikatsiooni vanemteadur Arko Olesk.
„Loodan, et selle näitusega õnnestub meil neid keerukaid seoseid pisut käegakatsutavamaks teha. Meil on võimalik muutustega vaid siis edukalt kohaneda, kui mõistame nende põhjuseid ja tagajärgi,“ lisas ta.
„Kliimalahendused nõuavad paljude eluvaldkondade esindajate koostööd. Nii sündis ka see näitus loodusteaduste, haridusteaduste ja teaduskommunikatsiooni asjatundjate ühise pingutusena,“ sõnas näitust teaduseksperdina nõustanud Tallinna Ülikooli ökohüdroloogia professor Jaanus Terasmaa. „Mul on hea meel, et saime näituse juures rakendada sedalaadi koostöökogemust, mida viime ellu ka Tallinna Ülikooli keskkonnahariduse ja -kommunikatsiooni uurimisrühmas,“ lisas Terasmaa.
Näitusel tutvustatakse nii kliimamuutustega seotud looduslikke protsesse kui ka inimtegevuse mõju. Külastajale pakutakse ka lahendusi – väiksematelgi keskkonnahoidlikel sammudel on mõju ning igaühel meist on võimalik keskkonnahoiule kaasa aidata.
„Kliimamuutused on reaalne ja tõsine probleem, mille mõistmist süvendab arusaam, et need ei ole üksnes kauged globaalsed mured, vaid mõjutavad otseselt meie igapäevaelu. See aitab meil paremini tajuda kliimamuutuste tegelikku lähedust ja tähendust,“ ütles Tartu Ülikooli kliimateaduste professor Piia Post, kes kuulub samuti näituse meeskonda.
Näitusega tähistatakse Tartu Ülikooli Ilmade Observatooriumi 160. aastapäeva. „Kui ilmaandmeid poleks Tartus juba 160 aastat kogutud, ei suudaks me kliimamuutuste ulatust hinnata. Ilmateadus seisneb aga eelkõige andmete mõtestamises – seoste loomises ja seaduspärasuste sõnastamises – ning see protsess on kestnud sama kaua,“ sõnas Post.
Näitusega kaasnevad põhikooli kolmandale astmele ja gümnaasiumile mõeldud õppeprogrammid, mida on võimalik tellida alates 2025. aasta maist.
Näitus ja õppeprogrammid on valminud Oslo Ülikooli loodusmuuseumi kliimamaja, Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooli kliimamuutuste alase teadmussiirde koostööprojektis „Transferring knowledge on climate change from Norway to Estonia via state-of-the-art exhibition and an accompanying educational programme“. Projekti toetab Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra kahepoolsete suhete fond.
Näituse valmimisele aitas kaasa Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus.
Näituse meeskond
Kuraator: Arko Olesk (Tallinna Ülikool)
Kliimateaduste eksperdid: Piia Post ja Velle Toll (Tartu Ülikool), Jaanus Terasmaa (Tallinna Ülikool)
Hariduseksperdid ja õppeprogrammide koostajad: Grete Arro ja Elina Malleus-Kotšegarov (Tallinna Ülikool), Külli Kalamees-Pani, Margit Hirv, Tõnu Pani (Tartu Ülikool)
Kujundusnõustaja: Margot Sakson (Tartu Ülikool)
Produtsent-projektijuht: Reet Mägi (Tartu Ülikool)
Keeletoimetaja: Sigrid Ots
Tõlge inglise keelde: Keelestuudio OÜ
Kujundus: Motor OÜ
Teostus: OÜ Pult OÜ
Täname: Brita Slettemark, Ilenia Valerio, Ellen M. Paalgard (Oslo Ülikooli loodusmuuseum),Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus, Eesti Rahvusringhääling, Annela Anger-Kraavi (Cambridge’i Ülikool), Miina Krabbi (Keskkonnaagentuur), Asta Tuusti (Kliimaministeerium), Tanel Vahter (Tartu Ülikool)