2025. aasta aprillis avatakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumis näitus „Käega katsutav kliima: Mis meist saab?“. Tartu Ülikooli loodusmuuseumis eksponeeritakse näitust 2025. aasta novembrini, seejärel läheb see liikuma rändnäitusena.
Näitus räägib inimeste igapäevaelu mõjutavatest kliimamuutustest ning nende ulatuslikest mõjudest, tagajärgedest meie keskkonnale. Tutvustame nii kliimamuutustega seostuvaid looduslikke protsesse kui ka inimeste tegevuse mõju. Näitus pakub probleemidele ka lahendusi – väiksematelgi keskkonnasõbralikel sammudel on mõju ning igaühel meist on võimalik keskkonna hoidmisesse ja parendamisse panustada.
Näitusega kaasnevad õppeprogrammid põhikooli 2. ja 3. astmele, mida on võimalik tellida alates 2025. aasta maist.
Näitus ja õppeprogrammid valmivad Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Oslo Ülikooli loodusmuuseumi kliimamaja koostööprojektis „Transferring knowledge on climate change from Norway to Estonia via state-of-the-art exhibition and an accompanying educational programme“. Projekti toetab Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra kahepoolsete suhete fond.
Näituse valmimisele aitab kaasa Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus.
Näituse meeskond:
Kuraator: Arko Olesk (Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut)
Õppeprogrammid: Külli Kalamees-Pani, Margit Hirv, Tõnu Pani (Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed)
Eksperdid: prof Piia Post ja Velle Toll (Tartu Ülikooli füüsika instituut), Grete Arro ja Elina Malleus-Kotšegarov (Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituut), prof Jaanus Terasmaa (Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut)
Kujundus: Motor OÜ
Produtsent: Reet Mägi (Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed)