Autor:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Näitus „Elurikas Emajõgi“

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia näitus „Elurikas Emajõgi“ tutvustab armastatud Emajõge, tema elupaikade mitmekesisust, liikide kaitset ning ajaveetmise võimalusi inimestele. Näitus oli uudistamiseks üleval Tartu Ülikooli loodusmuuseumis 2020. aastal.

Näitus käsitleb ökosüsteemi teenuste (looduse hüvede) kontseptsiooni, Emajõe piirkonna loodusväärtusi ja aitab kaasa säästva arenguga kooskõlas olevate looduskasutuse väärtushinnangute levitamisele.

Emajõe keskkonnast ja selle muutusest kõnelev interaktiivne mänguline ülesanne „Milline on Emajõe tulevik?” annab külastajale võimaluse otsida vastuseid jõe ja ümbritsevate elupaikade ning nende kaitse küsimustele ja läbi mängida Emajõe erinevaid tuleviku võimalusi. Näitusel saab vaadata videosid „Emajõe ökosüsteemi teenused“ ja „Kalakotka pesaelu“ ning uurida Emajõe valgala interaktiivset kaarti Võrtsjärvest Peipsini.

Näitus jäi Tartu Ülikooli loodusmuuseumis avatuks 21. juunini 2020. Näituse külastamine tasuta. 

Tartlastele armas Emajõgi on olnud üheks Tartu sümboliks, millest on alati peetud lugu. Näituse ekspositsioon uuribki elupaikade keskkonnaseisundit ja muutusi sõltuvalt looduslikest ning inimtekkelistest teguritest.

Näituse kuraator ja loodushariduse koordinaator Külli Kalamees-Pani

Näituse kuraator on Külli Kalamees-Pani, idee autor Vallo Mulk, projektijuht Reet Mägi, kujundaja Margot Sakson, keeletoimetaja Sigrid Ots (MTÜ Keelevaatleja).

Näitust aitasid koostada eksperdid ja koostööpartnerid: Einar Kärgenberg (Eesti Loodushoiu Keskus), Sirje Vilbaste (Eesti Maaülikool), Urmas Sellis (Kotkaklubi), Kai Kimmel (Eesti Märgalade Ühing), Jaak Albert Metsoja (Looduskaitseühing Kotkas), Maidu Silm (Eesti Maaülikool) Külli Kalamees-Pani (TÜ loodusmuuseum).

Kalakotka pesaelu video: Kotkaklubi, Eesti Ornitoloogiaühing.

Emajõe ökosüsteemi teenuste video: Veljo Runnel, Sergei Põlme (OÜ Fixer)

Emajõe valgala interaktiivne kaart: teostus TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia elurikkuse digiarhiivide töörühm, andmed eElurikkus ja PlutoF

Interaktiivne õppemäng: Einar Kärgenberg, Ivar Tammnäituse töörühm. Näituse teostus on firmalt OÜ Autoreklaam.

Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

  

Veebinäitus

Näitusel saab nuputada – määrata kotkasulgi ja angerja vanustning koostada toiduahelat. Viktoriin ,,Milline on Emajõe tulevik?” annab võimaluse otsida vastuseid jõe ja ümbritsevate elupaikade ning nende kaitse küsimustele ning läbi mängida Emajõe erinevaid tuleviku võimalusi. Näitusel saab vaadata videosid „Emajõe ökosüsteemi teenused“ ja „Kalakotka pesaelu“ ning uurida Emajõe valgala interaktiivset kaarti Võrtsjärvest Peipsini. Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Näitust vaatama
Katrin Mäeots

Tartu Ülikooli botaanikaaed ootab huvilisi aiapäevale

üritus Tartus - Loodusloovusfestival

Linnupesade sari: Tartu linnakirjanik Maarja Pärtna ja ning duo Carlotta Põdra ja Veljo Runnel

Mäng botaanikaaias

Botaanikaaias saab osaleda Loodusloovusfestivali otsimismängus