Loodusõhtu „Eestimaa suured paugud ja suured augud"

8. mai loodusõhtu külalisteks on geoloogid Kalle ja Sten Suuroja, kes räägivad meteoriidiplahvatustest ja nende läbi sündinud kraatritest.

"Ülemaailmsesse meteoriidikraatrite andmebaasi on 2019. aasta seisuga kantud 190 kindlakstehtud meteoriidikraatrit ja neist 42 läbimõõt on enam kui 20 kilomeetrit. Kui võtta aluseks meteoriidikraatrite arv Kuul, kus on kokku loetud 10 000 enam kui 20 kilomeetrise läbimõõduga kraatrit, siis selle loogika järgi peaks Maal olema enam kui 40 000 sellist kraatrit. Nüüd võiks muidugi küsida, et kui Maal neid nii palju peaks olema, kus nad siis nüüd on?" sõnas geoloog Kalle Suuroja loodusõhtu kirjeldamiseks.

Nii sellest kui ka teistest meteoriidiplahvatustest ja nende läbi sündinud kraatritest tehaksegi maikuu loodusõhtul juttu. Eelkõige on aga vaatluse all Eesti meteoriidikraatrite tõelised „lipulaevad“ – u 7 kilomeetrise läbimõõduga u 535 miljoni aasta vanune Neugrundi meteoriidikraater ja u 4 kilomeetrise läbimõõduga u 455 miljoni aasta vanune Kärdla meteoriidikraater. Kuulda saab ka nende meteoriidikraatrite avastamise ja uurimise lugudest ning Osmussaare võimalikest seostest germaanlaste jumala Odiniga.

Loodusõhtu Kalle ja Sten Suurojaga toimub 8. mail kell 18.00 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise 46).

Pilet 3 eurot.

Loodusõhtut toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Üritus kuulub Maapõuenädal "Maavara- varandus maa all" programmi. Maapõuenädal toimub 9. – 17. mail üle Eesti. Rohkem infot ja maapõuenädala programm:  https://sisu.ut.ee/marek.


JÄRELVAATA LOODUSÕHTUT SIIN: https://www.uttv.ee/naita?id=28496

#õppimine #teadus #ühiskonnale
Aasta lind aul: isane lind talvesulestikuga

Loodusõhtu „Kes on aasta lind aul ja kuidas tal läheb?“

#kooliõpilasele #õppimine
Jõuluvaheaeg - talvevaheaeg Tartus lastega - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Huvipäev „Talvised loomarajad”

#kooliõpilasele #koostöö #õppimine #õpetamine
Õppeprogrammid - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Telli õppeprogramm