Tartu Ülikooli botaanikaaed kutsub Teadlaste Öö raames taimedele eestikeelseid nimesid nuputama

Kõigil TÜ botaanikaaias kasvavatel taimedel ei ole eestikeelseid nimesid, millele kõik huvilised saavad septembri kuus kahe nädala jooksul, 13. – 27. septembrini nimesid pakkuda. Nimede kogumine on TÜ botaanikaaia eksperiment, mis lõpeb Teadlaste Ööl 27. septembri õhtul.

„Valisime välja kümmekond sellist liiki ja ootame külastajatelt huvitavaid nimeettepanekuid. Lõpliku valiku teeb ettepanekute seast botaanika terminoloogia komisjon oma esimesel sügistalvisel koosolekul. Pühendame oma eksperimendi eesti keele aastale,“ rääkis botaanik Kersti Tambets.

 Põhjalik eelinfo, millega tasub enne nimede pakkumist tutvuda on leitav Tartu Ülikooli botaanikaaia kodulehel hiljemalt alates 12. septembrist (www.botaanikaaed.ut.ee)

„Sealt leiate väikese ülevaate eestikeelsete taimenimede moodustamise reeglitest ja mõned viited selleteemalistele artiklitele. Samuti on saadaval nime vajavate liikide nimekiri, nende lühiiseloomustused ja veel mõned andmed, mida võib nime nuputamisel tarvis minna. Loomulikult võib ka ise lisainfot otsida. Ristimiseks pakume liike, millele on tarvis välja mõelda mõlemad nime komponendid, aga ka selliseid, millel eestikeelne perekonna nimi juba olemas ja puudub vaid liigi epiteet,“ lisas Tambets.

Ladinakeelne ehk teaduslik taimenimi on rootsi teadlase Carl von Linnè poolt 1753. aastal kasutusele võetud süsteemi alusel kaheosaline, koosneb perekonnanimest ja lisandsõnast ehk epiteedist. Eestikeelne taimenimi koosneb samuti kahest sõnast, aga perekonnanimi asub tagapool lisandsõna.

Ettepanekud palume tuua Tartu Ülikooli botaanikaaeda ise kohale (Lai 38, Tartu. Iga päev kl 10 – 17, 27. septembri õhtul kl18 – 22). TÜ botaanikaaias saab taimed ka oma silmaga üle vaadata.

Looduse loor

Homme avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus, mis uurib inimese suhet loodusega

Koor vaatab Kaljo Põllu motiivi

Tartu lodjakojas esietendub multimeedialavastus „Emajõe sünd“

LVM

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliaastal toimub läbi aegade suurim loodusvaatluste maraton