Autor:
Märt Kose

Loodusvaatluste maratoni vaatlusalade registreerimine lõpeb 8. mail

Seitsmes loodusvaatluste maraton toimub 8.–9. juunini. Vaatlusaladest saab teada anda 8. maini. 

Loodusvaatluste maraton on harrastusteaduse algatus, mis põhineb rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaadil BioBlitz. Maratoni käigus tuvastatakse loodusteadlaste ja -huviliste koostöös kindlal alal ja kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike kui võimalik. Eelnevate aastate maratonidel on Eestis tehtud kokku üle 33 000 vaatluse ja avastatud kaks uut liiki.

Et märgatud liigid 24-tunnisel vaatlusmaratonil arvesse läheks, tuleb loodushuvilistel vaatlusala registreerida. Seda saab teha 8. maini Elurikkuse portaalis. Vaatlusalaks sobib näiteks kohalik park, osa matkarajast, enda koduaed või mõni muu looduslikult meeldiv koht. Euroopa kultuuripealinna aastal oodatakse vaatlusalasid ka Soomest, Rootsist, Norrast, Taanist, Saksamaalt, Poolast, Leedust ja Lätist. Osaleda võivad nii seal elavad eestlased kui ka kohalikud loodushuvilised.

„Vaatlusmaratoni võib teha selleks, et külaplatsi või kohaliku pargi liigirikkust tundma õppida. Seda võib ühendada ka mõne muu toreda ettevõtmisega – näiteks päeval liike vaadelda ja õhtul loodusfilmi vaadata,“ soovitas loodusvaatluste maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mida korraldavad 5.–15. juunini Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega üle Eesti ja Euroopa. Loodusloovusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Maratoni toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Looduse loor

Homme avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus, mis uurib inimese suhet loodusega

Koor vaatab Kaljo Põllu motiivi

Tartu lodjakojas esietendub multimeedialavastus „Emajõe sünd“

LVM

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliaastal toimub läbi aegade suurim loodusvaatluste maraton