Autor:
Silvia Luik

Tartu Ülikooli botaanikaaia palmihoones haiseb – õitseb taas Rivière’i titaanjuur

Kellel eelmisel aastal jäi haisev titaanjuur uudistamata, siis sel aastal on harukordne uus võimalus. Lähimate päevade jooksul avaneb ja puhkeb õitsele titaanjuure õisik.

Ülikooli botaanikaaia palmihoones hakkab kohe õitsema uhke tõlvikõisik, mille aroomi on juba kaugele tunda. Huvilised kiirustage, sest Rivière’i titaanjuur õitseb lühikest aega. Ilmselt saab titaanjuurt uudistada nädala lõpuni, kui sedagi.

Rivière’i titaanjuur kuulub võhaliste (Araceae) sugukonda, kuhu kuuluvaid iseloomustab väikestest õitest koosnev tõlvikõisik, mida toetab, katab, varjab erinevat kuju ja värvi kandeleht. Näiteks tema sugulasele hiid-titaanjuurele kuulub maailmarekord – maailma suurim harunemata õisik. Titaanjuured, mida on üle 100 liigi, pärinevad troopilisest Aafrikast ja Aasiast.

Rivière’i titaanjuure ladinakeelne nimetus on Amorphophallus rivieri (sünonüüm A. konjac), millest esimene pool Amorphophallus tähendab tõlgituna „deformeerunud fallos“. Titaanjuurte eluviis on salapärane. Taim veedab suure osa oma elutsüklist puhkavana mulla all ja kui tal puhkus läbi hakkab saama, ilmub mullast välja „nina“, millest vormub erilise kuju, värvi ja lõhnaga õisik või moodustub üks suur ja uhke lehevars. Hästi kasvanud ja toitunud mugulast tuleb esmalt õisik, mis võib venida üle meetri pikaks ja on tumelillakaspunast värvi. Õitsemise kõrghetkel levitab õisik lõhna, mis on muusika porikärbestele ja teistele samasuguse maitse-eelistusega tiivulistele. Rivière’i titaanjuure õisik õitseb vaid paar päeva, umbes kuni 36 tundi.

Õitsemise lõppedes õisik hääbub ja potist hakkab kasvama hiiglaslik leht. Rahvakeeli tuntakse taime kartulipalmina – nimetus iseloomustab lehte, mis on kõrge üksiku varre otsas otsekui suurendatud kartulileht. Kui leht on oma ülesande täitnud ja mullas olev mugul jälle suuremaks kasvatatud ja toidetud, saabub taas mullaalune puhkus.

Tartu Ülikooli botaanikaaed ootab huvilisi taas Rivière’i titaanjuurt uudistama, kel eelmisel aastal õisik vaatamata jäi, siis sel aastal on selleks taas võimalus. Ülikooli botaanikaaia kasvuhoone on avatud iga päev kell 10–17, sissepääs botaanikaaia piletiga.

Talvine loodus

Lahtiolekuajad iseseisvuspäeva pühade ajal

Loodusmuuseumi töötajad

Tule tööle! Otsime turundus- ja kommunikatsioonispetsialisti

Teenetemärgid

Töötajad Olesja Escuer ja Inge Kukk pälvisid Tartu Ülikooli teenetemärgid