Margot Sakson

Loodusfestival jõuab ka Tallinnasse, Võrru, Räpinasse ja Võrtsjärve äärde

Loodusfestival on üle-eestiline pidu, kus tähistatakse loodust. Loodusfestivali sündmused jõuavad lisaks Tartule ka Tallinnasse, Võrru, Räpinasse ja Võrtsjärve äärde ning loodusvaatluste maratoni aladele, mis asuvad üle Eesti.

Selle aasta festivali tähelepanu on suunatud nii avalikele kui ka eraaedadele ja neis peituvatele aaretele, eelkõige looduslikule elurikkusele. Loodusfestival kutsub aias mõnulema ja aiailu nautima, aga ka liikuma ja kuulama – festival on pühendatud Tartu Ülikooli botaanikaaia, Eesti vanima ja liigirikkama aia 220. aastapäevale.

Loodusfestivali kavas on üle 60 sündmuse. Lisaks Tartus toimuvatele üritustele, jõuab Loodusfestival ka mujale Eestis – Tallinnasse, Võrru, Räpinasse ja Võrtsjärve äärde ning loodusvaatluste maratoni alad asuvad mitmes paigas üle Eesti – Pärnumaal, Läänemaal, Harjumaal, Lääne- ja Ida-Virumaal, Jõgevamaal ning Valga- ja Võrumaal.

Loodusfestivali visuaal

„Kava on väga mitmekesine ja üritusi leidub igale huvilisele tema kodu lähedal. Oleme kaardirakenduses ära märkinud festivali ürituste sündmuspaigad – kaart sai kirju ja üritustest tihe, millest nähtub, et katame oma festivaliga terve Eesti,“ rääkis Loodusfestivali projektijuht Kaarin Hein. „Kaardiga saab tutvuda Loodusfestivali kodulehel,“ lisas ta. „Samuti püsiva interneti olemasolul, olenemata asupaigast, saab osa võtta Eesti Maaülikooli lektori Riina Kaasiku Zoomi loengust, kus Kaasik tutvustab aias elavaid putukaid.“

Loodusfestivali üritused Tallinnas toimuvad peamiselt botaanikaaias ja loomaaias ning loodusvaatluste maratoni alad asuvad Kadrioru pargis ja Muugal. „Tallinna botaanikaaia elurikkust tutvustab Urmas Laansoo ning festivali kaks suuremat pidu toimuvad Tallinna loomaaias ja Tartus Aparaaditehases, kus jagub tegevusi tervele perele,“ rääkis Hein.

„Võru on Loodusfestivali kavva uus tulija – kohalike eestvedamisel tutvustatakse Võru kohalikku elurikkust retkel, mida viib läbi Võru Kreutzwaldi kooli geograafiaõpetaja Kadri Paulus,“ sõnas Hein. „Samuti Räpina Aianduskooli aed on erakordne paik, kus toimub põnevaid üritusi – seal tasub osa võtta söödavate umbrohtude töötoast Toivo Niibergi juhendamisel või aianduskooli õppejõu Pille Peterseni floristika töötoast.“

Loodusfestival jõuab ka Võrtsjärve äärde Vehendi külla, kus Järvemuuseumis saab tutvuda Eesti kaladega. „See on suurepärane võimalus näha lähedalt Eesti kalu, keda on kümneid erinevaid liike,“ rääkis Hein. „Töötoas räägitakse järvest kui ökosüsteemist ja selle elurikkust mõjutavatest teguritest.“

Loodusfestivali peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, festivali sündmuseid aitavad korraldada partnerid üle Eesti. Loodusfestivali korraldatakse alates 2015. aastast. Esialgu Tartule keskendunud sündmuste programm kujunes mõne aastaga üle-eestiliseks. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.

Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.

Kogu festivali programmiga saab tutvuda Loodusfestivali kodulehel.

muuseumiöö

Tartu Ülikooli muuseumid kutsuvad muuseumiööl vabadust nautima

Metsavaimud masinas

Näitus „Metsavaimud masinas“