Autor:
Näituse visuaal

Osa näitusest „Metsavaimud masinas“ avatakse reedel, 28. juunil loodusmuuseumis

Reedel, 28. juunil avatakse Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv rahvusvaheline tehnoloogilise kunsti näitus „Metsavaimud masinas“, mis aitab taaselustada rahvatarkusi ja muuta tajutavaks looduse hingestatus. Näitus avatakse kahes naaberhoones Eesti Kirjandusmuuseumis ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumis.

„Metsavaimud masinas“ viib rännakule läbi kahe ajaloolise hoone, kus võib kohata installatiivseid keskkondi, heli- ja videoteoseid, AI-genereeritud ja laiendatud reaalsusega manipuleerivad kunstiteoseid, kineetilisi skulptuure ja muid hübriidvorme, kus kunstikogemus on mitmemeeleliselt tajutav.

Näitusel osaleb ligi 20 Põhja- ja Baltimaade kunstnikku, sealhulgas luuakse näitusele 14 uut teost, mis on mitmel puhul saanud inspiratsiooni Eesti looduspärimusest. Näituseprojektiga on tihedalt läbi põimunud vastloodud antoloogia „Eesti looduspärimus“, mis toob esile rikkalikud folkloorikogud ja nende väärtuse ökoloogilisest vaatepunktist – Põhjamaa ja metsavööndi inimeste mõtteviisi, kus ilmneb nii kasutav kui säästev aspekt, samuti austav suhe loodusesse kui hingestatud, võimsasse partnerisse.

Näitusel osalevad Bryndís Björnsdóttir, Þorsteinn Eyfjörð Islandilt, Oskar Koliander Taanist, Tori Wrånes, Ingrid Torvund ja Jonas Mailand Norrast, Hans Rosenström, Niskanen & Salo koostöös Inkeri Aulaga, Pia Sirén, Nastja Säde Rönkkö Soomest, Linda Boļšakova, ART+ Lätist ning Norman Orro ja Joonas Timmi, Zody Burke, Johannes Luik, Emer Värk, Roman-Sten Tõnissoo, Mari-Leen Kiipli Eestist.

Avamine toimub ilusa ilma korral Eesti Kirjandusmuuseumi sisehoovis – sissepääs Eesti Kirjandusmuuseumi ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi majade vahelt. Vihmase ilma korral Tartu Ülikooli loodusmuuseumi hoone suures auditooriumis.

AJAKAVA
17.00–21.00 Näitus on avatud
17.30 Avakõned ning laulud, tantsud ja lood loodusest
19.00 LIVE: Emer Värk (video) ja Gatesleeper (audio), Tartu Ülikooli loodusmuuseumi hoone suures auditooriumis
20.00 John Grzinichi metsavaime äratav helimuusika etteaste

Näituse avamise järelpidu toimub algusega kell 21.00 baaris Kivi, kus öös astuvad üles näitusel osalevad kunstnikud ning oma muusikas loodust ja pärimust käsitlenud külalisartistid.

 

Eesti Kirjandusmuuseumi algatatud projekt „Metsavaimud masinas“ kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmiliini „Elu ja Keskkond“. Näitus avatakse reedel, 28. juunil kell 17 ja jääb avatuks 25. augustini 2024. Näitust saab külastada kirjandusmuuseumi ja loodusmuuseumi lahtiolekuaegadel T–P kell 10–18.

Näitust toetavad SA Tartu 2024, Eesti Kultuurkapital, Põhjamaade Kultuurifond, Soome kunstikeskus Frame, Norra kaasaegse kunsti büroo OCA (the Office for Contemporary Art Norway), Taani Kunstifond, Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogramm, ECOC 2024 Duo Networking projekt / EEA ja Norway Grants Estonia, Upgreat, Eesti Kunstiakadeemia.

Näituse eestvedajad on Henri Hütt, Evelyn Raudsepp, Taive Särg, Ave Goršič.

Loe edasi näituse kodulehelt, antoloogia veebisaidilt, Tartu 2024 kodulehelt. Avamise ürituse ja muu info näituse kohta leiad ka Facebookist.

Lapsed mängivad seebimullidega

Näituse „Looduse loor“ seebimullide töötuba lastele toimub 10. juulil

Loodusvaatlejad vaatlemas

Loodusvaatluste maratonil tehti ööpäevaga üle 10 000 loodusvaatluse

Õpilane teeb loodusvaatlusi

Esimesel loodusvaatluste minimaratonil tehti üle 2200 vaatluse