Tartu Ülikooli loodusmuuseumi püsiekspositsiooni saab külastada virtuaalselt

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi püsinäitusest on valminud 3D digitaalne teisik. Muuseumi saab nüüd külastada veebis igal ajal ning kõikjalt. Lisaks on muuseumis kohapeal külastajate käsutuses interaktiivne taskugiid teemaekskursioonidega. 

 

Veebipõhine 3D Tartu Ülikooli loodusmuuseumi püsiekspositsioon on kättesaadav Matterport platvormil. Veebikülastaja saab liikuda virtuaalses muuseumis ning tutvuda infoga veebituurile valitud objektidest – tekstidega, fotodega, loodushäältega ning mõnda objekti on võimalik lähedalt uurida ka digitaalsena 3D-formaadis. 

 

Kohapeal muuseumis kasutatav liitreaalsuse rakendus pakub interaktiivse taskugiidina infot rohkemate objektide kohta teematuuridena – Eesti loomad!, Selgrootud, Kaduvad liigid ning Kivimid ja kivistised. Teematuuride kasutamiseks on külastajal vaja oma telefoni või tahvelarvutisse alla laadida tasuta mobiilirakendus VIEWAR, mis on kättesaadav AppStore’ist või Google Play’st. Seejärel on teenuse käivitamiseks vaja skaneerida QR-kood, mille külastaja leiab muuseumisse sisenemisel. Kasutades liitreaalsust suunab taskugiid külastajat muuseumis.  

 

Külastaja saab informatsiooni tekstina, fotodena, häältena. Valik objekte on esitatud 3D-objektidena, mõned neist animatsioonidena. Loodud 3D virtuaalne muuseumikeskkond on aluseks uute digiteenuste ja -teabe kättesaadavaks tegemisel: muuseum täiendab 3D-skaneeritud eksponaatide valikut ning loob uusi teematuure. 

 

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi 3D digitaalne teisik ja ekskursioonid koostati muuseumide kiirendi programmis, mida rahastas Muinsuskaitseamet. Tuurid koostasid peakuraator Sander Olo ning teemakuraatorid Tõnu Pani, Külli Kalamees-Pani ja Mati Martin. Kaduvate liikide teematuur on uuendatud versioon Rein Kuresoo ja Riste Keskpaiga koostatud veebinäitusest. Keeletoimetuse ja tõlked inglise keelde tegi Meelis Leesik. Projektijuht oli Reet Mägi.

Looduse loor

Homme avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus, mis uurib inimese suhet loodusega

Perepäev

Loodusest ja loovusest inspireeritud perepäev botaanikaaias pakub elamusi nii väikestele kui ka suurtele

Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Rahvusvahelisel kontserdil Linnujämmil esinevad Tartu Lodjakojas üle-euroopalised rahvuslinnud, muusikud ja luuletajad