Autor:
Erakogu

Juunis avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus „Looduse loor“

Näitus „Looduse loor“, mille autoriks on Luksemburgi kunstnik Justine Blau ja kuraatoriks Fanny Weinquin, uurib inimese ja looduse vahelist suhet ning meetodeid, mida kasutatakse keskkonnakriisi ajal looduse kaitsmiseks. Näitus avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias 15. juunil ja on vaatamiseks avatud kuni 28. juulini.

Projekti alguspunktiks oli Justine Blau avastus nüüdseks väljasurnud kõrvitsalise Sicyos villosus kohta. Kui Justine oli teada saanud teadlaste soovist see taim biotehnoloogia ja herbaariumi eksemplari DNA abil taaselustada, asus ta uurima, mida võiks tähendada „liigi taaselustamine“. Taime Sicyos villosus näitel on Blau uurinud inimeste suhet liikidega ja samuti ka mõningaid liikide säilitusstrateegiaid.

Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 raames toimub näitus Tartu Ülikooli botaanikaaias, mis kajastab uurimustööd. Fotod, videod ja skulptuurid leiavad koha keset taimemaailma, esitades oma olemusega ümbritsevale väljakutse, kuid sulandudes samaaegselt taimeliikide keskkonda. Näituse eesmärk on läbi mitmekülgse loomingu uurida erinevaid ristumiskohti ja dilemmasid looduse ning kultuuri vahel.

Mõeldes botaanikaaia rollile liikide säilitamise ja teadustegevuse keskusena, kujundab näitus dialoogi kunsti ja teaduse vahel, käsitledes loodusloo juuri, teaduse praktilist ja maailmavaatelist aspekti ning bioloogilise mitmekesisuse ja väljasuremisega seotud muresid. Kunstnik loodab uurida fotomeediumi võimekust taaselustamise ja mälestamise seisukohast, kasutades Sicyos villosuse digiteeritud herbaariumiversiooni.

Näituse ingliskeelne pealkiri „Veil of Nature“ pärineb Blau samanimelisest väljaandest, mis ilmub sel aastal koostöös Berliini kirjastusega K. Verlag. Pealkiri viitab Herakleitose kuulsale tsitaadile „phusis kruptheshai philei“, mida tavaliselt tõlgitakse kui „loodus armastab peita“. Tsitaadi tõlgendusi on uurinud prantsuse filosoof Pierre Hadot (1922–2010) oma raamatus „The Veil of Isis. An Essay on the History of the Idea of Nature“ (2004).

Justine Blau raamatut esitletakse näituse avamispäeval, 15. juunil. Samal päeval toimub ka paneelarutelu, kus osalevad Eesti ja rahvusvahelised kunstnikud ja teadlased – arutatakse teemasid, mida on raamatus käsitletud.

Näitus „Looduse loor“ on Tartu Ülikooli botaanikaaias avatud alates 15. juunist kuni 28. juulini. Sissepääs piletiga Tartu Ülikooli botaanikaaia lahtiolekuaegadel.

Näitus on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Näitust toetavad Kultur | lx – Luksemburgi kunstinõukogu, Kultuuriministeerium/ Luksemburgi valitsus, Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.

Mardikas

Huvipäev „Putukate ja ämblike kevad“

üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Aprillikuu loodusluuleõhtul esineb Sirel Heinloo