Eva-Liisa Orula

Seitsmes Loodusfestival tõi loodusvaatluste rekordi

Tänavune Loodusfestival, mis keskendus koostööle looduses, toimus 7.–13. juunini üle Eesti. Festivali programmis olnud loodusvaatluste maratonil tehti rekordilised 7500 loodusvaatlust ja avastati uus liik Eestis.

Loodusfestivali projektijuhi Kaarin Heina sõnul oli tänavune festival teistsugune. „Kui tavaliselt on festivali avapäevaks olnud linnalooduse päev Tartu kesklinna pargis, siis sel korral toimusid erinevad tegevused koostööpartnerite juures seminaride või töötubadena,” sõnas Hein. Ta lisas, et selline korraldus andis võimaluse pakkuda külastajatele väga kaasahaaravaid sündmuseid, nagu linnaaianduse õpperetkesid ja ekskursioone põnevatesse nurgatagustesse või meisterdamisi nii suurtele kui väikestele. "On hea meel tõdeda, et Loodusfestivali kaaskorraldajate seas on mitmed asutused, kes on algusest peale programmi koostamisel kaasa löönud. Igal aastal haarab aga festival kaasa aina uusi tegijaid!" rõõmustas Hein. 2021. aasta festivalil osales ligi 35 kaaskorraldajat.

Loodusfestivali programmi kuulunud loodusvaatluste maratonil tehti 12.–13. juunil 24 tunni jooksul üle 7500 loodusvaatluse, vaadeldi üle 2000 liigi ning leiti Eestis uus liik. See on neljandat korda toimunud harrastusteaduse sündmuse vaatluste rekord. Vaatlusi tehti 41 alal üle Eesti, millest vabatahtlikud loodushuvilised enne sündmust teada andsid.

Festivali fotokonkursile “Metsik linn” esitati kokku 247 tööd, mis oli 76 foto võrra enam kui eelmisel aastal – sellest 64 pilti olid laste ja noorte tehtud. Fotokonkursi võitis üldarvestuses Allar Leo ning laste ja noorte kategoorias Grete Johanna Korb.

Mitmeid Loodusfestivali sündmused on järelvaadatavad või –kuulatavad. Info on leitav Loodusfestivali kodulehelt või Facebookist.

2021. aasta Loodusfestivali toetasid SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu Linnavalitsus, Photopoint, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja Viking Security.

Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös Linnuvaatleja ja paljude partneritega. Loodusfestival on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi kandidaat. Loodusfestival sai alguse 2015. aastal kui toimus Tartu loodusnädal. Aasta hiljem kasvas ettevõtmine suuremaks ja nimetati ümber Tartu loodusfestivaliks. 2018. aastast on festivali tegevused leidnud aset ka väljaspool Tartut ja sündmus kannab nime Loodusfestival.

Korraldajad tänavad kõiki festivali külalisi ja koostööpartnereid, vaatluspunktide koordinaatoreid, vaatlejaid, määrangutel aidanud eksperte ning vaatluste moderaatoreid.

Tudengipaar botaanikaaias

Tartu Ülikooli muuseumite välinäitus Tallinnas Tammsaare pargis