Foto:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Trükis „Kiilid. The order Odonata in Estonia“ on nomineeritud Eesti muuseumide aastaauhinnale

Zooloogi Mati Martini sulest ilmunud trükis „Kiilid. The order Odonata in Estonia“ avab kiilide maagilise maailma. Trükis on nomineeritud muuseumiroti auhinnale teadustrükise kategoorias.

Image

Raamat „Kiilid. The order Odonata in Estonia“ sisaldab 63 Eestist leitud kiililiigi kirjeldusi koos umbes 450 värvifoto ja levikukaartidega. Samuti eesti- ja ingliskeelset määramistabelit enam kui 200 joonisega, mille abil saab määrata nii valmikuid kui ka viimase kasvujärgu vastseid.

Kiilid on ühed suurimad, uudishimulikud ja julged putukad Eesti faunas. Muuhulgas seisneb nende suur tähtsus veekogude seisundi hindamisel – aga et kiile määrata, tuleb tunda nende kehaehitust.

Raamatu autor Mati Martin

Sissejuhatavas osas antakse ülevaade kiilide süstemaatikast, bioloogiast ja ökoloogiast. Esitatud on erialaste mõistete oskussõnastik. Raamat ilmus 2022. aasta kevadel neljanda köitena sarjas „Eesti elurikkus“.

Mati Martin on lõpetanud Tartu Ülikooli bioloogina ja töötanud samas õppejõuna. Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ja botaanikaaias tegutseb ta zooloogiliste kogude zoosüstemaatika peaspetsialistina. Mati Martin on tegelnud Eesti putukate uurimise, pildistamise ja tutvustamisega huvilistele, koostanud õppematerjale ja kirjutanud mitu põhikooliõpikut. Ta on redigeerinud ka paljude väljaannete zooloogilist terminoloogiat ning avaldanud arvukalt populaarteaduslikke artikleid ajakirjades. Raamat „Kiilid. The order Odonata in Estonia“ on teine tema sulest ilmunud raamat kiilidest.

Image

Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi eesmärk on tunnustada parimaid muuseumispetsialiste ning tuua avalikkuse jaoks esile muuseumitöö erinevaid tahke.

Muuseumiroti auhindu jagavad Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu, Muinsuskaitseameti ja Kultuurkapitaliga. Iga auhinna juurde kuulub stipendium, mida rahastab Eesti Kultuurkapital.

2022. aasta Eesti muuseumide aastaauhindade konkursile laekus 70 taotlust, sealhulgas teadustrükise auhinnale esitati 11 taotlust. Nominendid valiti välja üheksas auhinnakategoorias detsembrikuus. Kõikide nominentidega saab tutvuda Eesti Muuseumiühingu kodulehel. Laureaadid selguvad 19. jaanuaril 2023 Tallinnas Viimsi Artiumis. Pidulikule galale eelneb samal päeval Eesti muuseumide aastakonverents.

Kuula taskuhäälingu „Rukkirääk“ saadet Mati Martini tööst

Ela meile kaasa – jälgi konverentsi ja pidulikku gala õhtut otse meie kodulehelt
#kultuur #tunnustamine
Tunnustamine- Tartu Ülikool

Loodushariduse koordinaator Külli Kalamees-Pani ja geoloog Mare Isakar pälvisid autasu

#kultuur #tunnustamine
Tunnustamine- Tartu Ülikool

Loodushariduse koordinaator Külli Kalamees-Pani ja geoloog Mare Isakar pälvisid autasu

#tunnustamine
Tunnustamine- Tartu Ülikool

Selgunud on Tartu Ülikooli teenetemärkide kavalerid