Autor:
Margot Sakson

Urmas Kõljalg ja Jüri Sild tutvustavad botaanikaaia väliekspositsiooni põnevamaid aardeid

Juunikuu on Tartu Ülikooli botaanikaaia jaoks pidukuu, mil toimub mitmeid üritusi, mis on pühendatud 220. aastapäevale. Sealjuures on võimalik osa saada ekskursioonidest, mida viivad isiklikult läbi nii botaanikaaia juhataja kui ka loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor.

Image
Botaanikaaed 220 visuaal

Tartu Ülikooli botaanikaaed asutati 220 aastat tagasi 1803. aastal. Rohkem kui kahe sajandi jooksul on teadlased, kuraatorid ja aednikud rajanud taimevaramu, mille ilu ja mitmekesisust saavad nautida ja uurida külastajad, õppijad ning teadlased. Iga uus põlvkond annab oma panuse, et seda varamut hoida ja edasi arendada.

Eesti vanima ja liigirikkaima botaanikaaia 220. aastapäeva tähistatakse juunikuus nii Loodusfestivaliga, mis on pühendatud aedade elurikkusele, kui ka kuu lõpus toimuvate üritustega. Loodusfestivali ajal, viie päeva jooksul, toimub mitmeid töötube, kontserte, retki ning tegevusi kogu perele. Sealhulgas toimuvad kaks põnevat ekskursiooni, mille viivad läbi botaanikaaia juhataja ning loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor isiklikult.

Festivali ja botaanikaaia pidukuu avapäeval, 7. juunil kell 14 viib ekskursiooni läbi Tartu Ülikooli botaanikaaia juhataja Jüri Sild. „Natuke räägime ajaloost ja käime läbi taimekollektsiooni huvitavamad osad ning tutvume värskemate väliekspositsiooni osadega,“ rääkis botaanikaaia juhataja Jüri Sild. „Meil on väga kihvtid Eesti taimede osakond ja samblaaed – ekskursioonil räägin ka nende saamisloost.“

Neljapäeval, 8. juunil kell 14 viib botaanikaaias ekskursiooni läbi Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg. „Tartu Ülikooli botaanikaaed on mitmekesine ja erakordselt liigitihe. Siin saab külastaja lühikese ajaga jalutada läbi justkui maailma eri paigust ning mitmesugustest Eesti looduslikest kooslustest. Teadmishimuline külastaja saab tundma õppida taimeliike ning nende kaitset,“ sõnas Kõljalg. „Ülikooli botaanikaaed on ajalooliselt seotud ülikooli õppe- ja teadustööga, kuid samavõrra tähtis on taimemaailma liigirikkuse säilitamine ning selle tutvustamine avalikkusele,“ lisas ta. Ekskursioonil saab kuulda meenutusi välitöödelt ja tutvuda Kaug-Idast toodud eksemplaridega.

Mõlemal ekskursioonil osalemine on tasuta. Botaanikaaia 220. aastapäeva tähistatakse pidukuu üritustega. Loodusfestival toimub 7.–11. juunini üle Eesti. Kavaga saab tutvuda festivali kodulehel.

Loodusfestival kutsub väärtustama linnalooduse kui elukeskkonna mitmekesisust, märkama loodust linnas ning edendama elurikkust soosivaid käitumisharjumusi. Festivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024.

Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Jaanuari loodusluuleõhtu tuleb võro eri – külas Häniläne ja Ere Kürsa

Veronika Bondarenko maal

Tartu Ülikooli botaanikaaias on avatud botaanikaaia-teemaline maalinäitus

Talvine loodus

Kristel Vilbaste loodusõhtu „Kuidas loodus talveks valmistub?“